Dzis wybraliśmy się na rowerkach nad Dunaj, a konkretnie żeby zobaczyć zamek Neuhaus. Na szczęście do zamku droga wiła się raczej w dół. Było jesiennie pięknie!

Zamek Neuhaus położony jest na wzgórzu, górującym nad miejscowością Untermühl. Na jego zboczach, poniżej zamku znajduje się widoczna na zdjęciu wieża łańcuchowa.

Ze wzgórza rozpościera się piękna panorama wijącego się wśród wzgórz Dunaju.

Nie do końca wiadomo, kiedy zapoczątkowano budowę zamku, przypuszcza się mógł to być XII lub XIII w. Możliwe, że początkowo była to warownia założona przez biskupów Passau. Najstarsza część budowli znajduje się w tylnej, północnej części kompleksu i graniczy z częścią, nad którą góruje wieża zegarowa.
W XIV w. w kolejnym etapie budowy powstała pięcioramienna wieża z murami obronnymi. Następnie w XVI w. zbudowano podzamcze i przebudowano najstarszą część. Na murach obronnych od strony Dunaju powstał obecny zamek.

Obecnie jest w rękach prywatnych – należy do rodziny Plappart (von Leenheer). Niestety nie jest udostępniony do zwiedzania.


Na szczęście, życzliwi ludzie pozwolili nam na chwilę wejść i rozejrzeć się.
Zamek w lipcu:

W październiku:

Ciekawostką jest tzw. wieża łańcuchowa (Kettenturm), położona na zboczu wzgórza poniżej zamku, około 25 m powyżej lustra Dunaju (Kettenturm) zwana tez Wieżą Zbójnicza. Mury wieży zbudowane są z kamieni granitowych mają grubość 1,50 do 1,70 m. W 1371 r. rodzina Schauberger otrzymała prawo do pobierania myta na Dunaju. W poprzek rzeki rozciągnięto łańcuch, by zatrzymywać statki. Dalsza podróż była możliwa tylko po zapłaceniu myta. Pobieranie opłat szybko doprowadziło do licznych skarg, i już w 1381 r. m doszło do sporu między armatorami a Schaunbergerami. W rezultacie sąd zabronił pobierania myta. W 1626 r. podczas Wojen Chłopskich w Górnej Austrii, nad Dunajem znów zawisa łańcuch – tym razem by utrudnić zaopatrzenie Linzu w dostawy broni, wojsk i zaopatrzenia. Ostatecznie Napoleon nakazuje dostarczyć łańcuch do Paryża jako pamiątkę, do dziś znajduje się on w Muzeum Broni w Paryżu. Ma 180 m długości i waży 3580 kg!

Mapa:

Źródła:
spottinghistory.com
wikipedia.pl