Miejscowość Lipno oddalona jest od Niemodlina o jakieś 3 kilometry. Jej ciekawą częścią jest kompleks leśny. Od połowy XVII w. funkcjonował tu tzw. Zwierzyniec, gdzie prowadzono hodowlę zwierzyny łownej (m.in. daniele, jelenie, bażanty) i organizowano polowania. W XVIII w. na terenie Zwierzyńca urządzono park krajobrazowy w stylu angielskim, a w 1910 r. Zwierzyniec został zlikwidowany. Obecnie na jego terenie został utworzony Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy o powierzchni 189,53 ha.

Dojazd jest dość dobrze oznaczony więc nietrudno tam trafić. Polecam rower, wtedy można przyjemnie pokrążyć po pozostałościach dawnego parku. Jeśli wjeżdżamy do niego od strony basenu wybudowanego przez Niemców przed wojną, (ćwiczyli w nim sportowcy przygotowujący się do olimpiady w 1936 r.), miniemy pozostałości bramy, która niegdyś prowadziła do Zwierzyńca.

Miłośników przyrody z pewnością zainteresuje park dendrologiczny z wieloma ciekawymi i wiekowymi okazami drzew, będący tylko wycinkiem kompleksu. Park został założony około 1783 r. przez Jana Nepomucena Karola Praschma, właściciela dóbr Niemodlińskich, co czyni go najstarszym tego typu parkiem w Polsce. Niektóre drzewa posadzone wtedy rosną do dziś! Kto jednak nastawia się na oglądanie wypielęgnowanego parku – będzie rozczarowany, ogród jest dość mały i raczej w dużej mierze pozostawiony sam sobie, rośliny nie są zbyt dobrze oznaczone, czasem trzeba się trochę naszukać. Niemniej park ma swój klimat, szczególnie podczas przechadzki wśród starych, olbrzymich cisów czy cyprysików groszkowych obrośniętych bluszczem.

W parku zadbano o architekturę ogrodową, która wzbogaca klimat parku: liczne ławeczki, drewniany mostek. Jest nawet wieża z widokiem na staw. Na pewno warto się tam wybrać w maju, gdy kwitną licznie nasadzone rododendrony i azalie. Warto również wspomnieć o około 200-letnim tulipanowcu amerykańskim o potężnym pniu i innych egzotycznych drzewach jak aralia japońska, diaglezja czy kalmia.

Krążąc po kompleksie leśnym Lipna warto zatrzymać się również koło kapliczki pustelnika, wykonanej z drewna, której ściany są pokryte korą, co tworzy ciekawy efekt. Została ona, wg legendy, zbudowana pod koniec XVIII wieku przez francuskich emigrantów, którzy w okresie rewolucji we Francji, znaleźli schronienie na ziemiach Jana Nepomucena.

Źródła:
wikipedia
niemodlin.pl