Vitkov Hradek – najwyżej położony zamek w Czechach (1053 m n.p.m.). Po wejściu na wieżę widokową roztacza się niego piękny widok na lasy Szumawy, jezioro Lipno, Górną Austrię, a przy dobrej pogodzie widać również szczyty Alp. Obiekt położony jest kilkaset metrów od maleńkiej miejscowości Sv.Tomáš, gdzie można podziwiać uroczy drewniany kościółek. Zamek udostępniono do zwiedzania w 2005 r., jednak remont jaki przeprowadzono nie miał na celu wyłącznie odnowienia zabytku. Zamek jest również symbolem wzajemności – dzięki jego położeniu w pobliżu styku granic 3 państw, stał się on miejscem spotkań okolicznej ludności czeskiej, niemieckiej i austryjackiej. W zamku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Zamek pochodzi z XIII w.

W okolicach znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce – Kanał Schwarzenberski. To unikatowy zabytek techniki o długości ok. 50 km, pochodzący z końca XVIII w. Na pomysł budowy kanału wpadł w 1774 r. inżynier leśny Josef Rosenauer i przedstawił go księciu Schwarzenberg. Wymyślił, że poprzez kanał możliwe byłoby spławianie drewna z książęcych lasów w Górach Szumawy przez rzekę Große Mühl (dopływ Dunaju) dalej do Wiednia. Kanał powstawał w latach od 1789 do 1791. Był zasilany wodą z 27 strumieni, a drewno spławiano w okresie od kwietnia do czerwca, gdy poziom wody był wystarczająco wysoki. Kanał ten poprzez Łabę i Wełtawę od północy i dopływ Dunaju (Große Mühl) i sam Dunaj od południa – łączy Morze Północne z Morzem Czarnym.

Wzdłuż kanału prowadzi ścieżka rowerowa, która zimą służy jako narciarska trasa biegowa. Kilka razy w roku organizowane jest pokazowe spławianie drewna. Kanał obecnie jest częściowo zrekonstruowany. Przecinają go liczne, mniejsze i większe mostki, można też spotkać zachowane śluzy.

Mapa:

Źródła:
vitkuvhradek.cz