Garść informacji




GRUDZIEŃ NA WYSPIE WIECZNEJ WIOSNY – GRAN CANARIA

Gran Canaria to wyspa wielu kontrastów. Mówi się nawet, że to kontynent w miniaturze. Od strony południowej sucha i gorąca, od północnej bardziej zielona i częściej narażona na opady. Stosunkowo nieduża średnica wyspy wynosząca ok. 50 km sprawia, że nie trudno w ciągu jednego dnia odczuć tę różnorodność: zaznać upalnego lata na oceanicznej plaży, a krótko potem przemarznąć wśród ostrych grani górskich w deszczu na wysokości ponad 1500 m n.p.m., gdzie temperatura spada poniżej 10 stopni.

TRASA
Ingenio > Aguimes > Mespalomas > El Pajar > El Barranquillo Andres > Mogan > La Aldea de San Nicolas > El Carrizal > Tejeda > Cruz de Tejeda > Las Palmas > Ingenio > Playa de Vargas > Temisas > Ingenio

DYSTANS I CZAS
ok. 340 km – 6 dni (pierwszy tydzień grudnia 2014)

POKONANE PRZEWYŻSZENIA
6500 m

NOCLEGI
Głównie w namiocie, dwa w hotelu. Na Gran Canarii nie ma zbyt wielu kempingów, a niektóre z nich wymagają karty członkowskiej. Polecamy kemping El Pinillo na północ od miasteczka El Pajar, kemping w Aldea de San Nicolas oraz kemping Playa de Vargas, niedaleko lotniska. Cena za nocleg w wymienionych kempingach w grudniu nie przekracza 10 euro za namiot. Każdy z tych kempingów jest dobrze wyposażony, jest ciepła woda, toalety, a przede wszystkim kawałek płaskiej powierzchni. Ciekawostka: na kempingu Playa de Vargas prysznice nie mają ścianek działowych. Na Gran Canarii zabronione jest nocowanie na dziko.

CENY
W sklepach (marketach) niewiele różnią się od cen w Polsce. W lokalnym barze można zjeść dobry obiad w cenie od 5-10 euro. Benzyna jest również stosunkowo tania.

PRZELOT
Warszawa Okęcie > Las Palmas – samolot czarterowany przez biuro podróży TUI. Podczas trwania oferty cena wahała siê od 500-700 zł + opłata za rower 40 Euro w jedną stronę. Lot linią Norwegian, gdzie rowery można przewozić bez pudeł, jednak nie polecamy ze względu na niezbyt delikatne obchodzenie się ze sprzętem. Ponadto do pudeł z rowerami zapakowaliœmy śpiwory, kaski, karimaty i inne drobiazgi. Pozostałe rzeczy w postaci dwóch sakw na osobę + namiot nadane jako bagaż rejestrowany do 20 kg / osobę. Jako bagaż podręczny torba/mapnik z aparatem i drobiazgami. Po wypakowaniu rowerów z pudeł poskładaliœmy je w „kosteczkę” tak, by dało się je zamontować na rowerze. Pudła przechował hotel, w którym przespaliśmy pierwszą i ostatnią noc.

GOTOWANIE
Gaz do kuchenki udało nam się kupić na stacji benzynowej w Mespalomas. Butla o pojemności 180 ml starczyła na całe 6 dni gotowania (kawa, herbata, makaron, zupki, itp.).

TEMPERATURY
Grudniowe temperatury zmieniają się w zależności od wysokości nad poziomem morza i od miejsca na wyspie. Na południu, w Mespalomas jechaliśmy w 30 stopniowym upale, na kempingu El Pinillo w nocy było 17 stopni. Na wysokości 700 m n.p.m. w nocy temperatura spadła do 13 stopni, natomiast już na wysokości ok. 1500 m n.pm. temperatura wyniosła 8 stopni Celsjusza. W Las Palmas, na północy wyspy, podczas dnia, temperatura sięgnęła 20 stopni Celsjusza.

JĘZYK
Gran Canaria należy do Hiszpanii. Aby bez problemu porozumiewać się z mieszkańcami wyspy, warto znać trochę język hiszpański, gdyż większość napotkanych przez nas osób nie znała języka angielskiego, niektóre mówiły 'a little', a mimo to trudno było się porozumieć. Pomocny okazał siê translator w komórce, mimo nieco przypadkowego tłumaczenia naszych słów. Warto pamiętać, że hiszpańskie słowo 'tienda' oznacza nie tylko 'namiot', ale również 'sklep'. Nieświadomość tego faktu wprowadzała nieraz w nasze próby porozumienia się nieco zamieszania.