Do zamku Piberstein wybraliśmy się piechotą z miejscowości Helfenberg. Budowla stoi na wzgórzu otoczona lasem. Zamek zbudowali bracia Rüdiger i Ottokar (Piber z Piberstein) ok. 1200 r. jako gotycki zamek wieżowy. Głównym elementem kompleksu była nieistniejąca już twierdza i główny zamek z dziedzińcem. W 1364 r., gdy rodzina Piber zmarła, zamek przechodził z rąk do rąk. W 1620 r. w zamku dokonano rozległych rozbudowań.

Przed ostatecznym zniszczeniem zamku uchronił go konserwator uniwersytecki Harald Seyrl i lokalne stowarzyszenia począwszy od 1960 r.  Obecnie Piberstein pozostaje pod opieką stowarzyszenia kulturalnego społeczności Ahorn i Helfenberg. W zamku obecnie odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Zamek można zwiedzać od 27 maja do 14 października w niedziele w godz. 14:00 – 17:00 – przy dobrej pogodzie.

W miasteczku Helfenberg znajduje się również pałac o tej samej nazwie: Schloss Helfenberg. A tu samo miasteczko, którego bardzo charakterystyczną częścią jest ciekawy cmentarz na zboczu wzdłuż głównej ulicy:

Kolejnym miejscem, gdzie pojechaliśmy była miejscowość Waxenberg, nad którą górują ruiny zamku. Zamek powstał w 1300 r. i spłonął w 1756 r. po uderzeniu pioruna. Ruiny są własnością rodziny Starhemberg i są odnawiane przez lokalne Centrum Kultury od 1950 r.

Źródła:
https://de.wikipedia.org/wiki/Burgruine_Waxenberg
http://www.burg-piberstein.com/